miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Wybory uzupełniające w gminie Łabowa za nami

0 1 480

Po październikowym zwycięstwie Marty Słaby w wyborach samorządowych na Wójta Gminy Łabowa i jednoczesnym wywalczeniu mandatu radnego gminy, konieczne były wybory uzupełniające w miejscowości Maciejowa. Odbyły się one w minioną niedzielę (20 stycznia).

Czytaj również: „Nie dawali mi szans”. Rozmowa z Martą Słaby

Mandat radnego (jeszcze nieoficjalnie) z miejscowości Maciejowa (gm. Łabowa) zdobył Bartłomiej Sołtys. Pokonał on Łukasza Przybyłowicza stosunkiem głosów 86 do 42 głosów (67,17% głosów). Sołtys kandydował na funkcję radnego z Komitetu Wyborczego „Dla Ludzi, dla Gminy”, którego liderem i obecnym Wójtem jest Marta Słaby. Tym sposobem jeszcze bardziej umocniła się w radzie Gminy Łabowa (9:6). 

Czytaj również: Kolejne wybory uzupełniające na Sądecczyźnie – KLIK

Taka sytuacja (wybory uzupełniające do Rady Gminy) ma miejsce w małych gminach (do 20 tys. mieszkańców). W takim przypadku wybory odbywają się w sposób jednomandatowy, gdzie w sytuacji rezygnacji z funkcji radnego wymagane są wybory uzupełniające. Dla przykładu zupełnie inna sytuacja panuje w Nowym Sączu (gmina pow. 20 tys. mieszkańców). Tutaj obowiązują listy kandydatów, którzy pracują zdobytymi głosami na całą listę danego komitetu i obowiązuje przelicznik – metoda D’Hondta. W przypadku rezygnacji danej osoby w jej miejsce wchodzi kolejna, która zdobyła najlepszy wynik (tak wydarzyło się niedawno w Nowym Sączu – po rezygnacji Marty Poremby, funkcję radnego objął Jakub Prokopowicz – pisaliśmy o tym tutaj – KLIK).

Rafał Kmak
fot. facebook Bartłomieja Sołtysa

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź