miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

167 nowych tanich mieszkań w Nowym Sączu? Możliwe rządowe wsparcie inwestycji dla młodych

2 1 830

W dwóch gminach powiatu nowosądeckiego (Korzenna, Stary Sącz) powstaną mieszkania dla młodych na preferencyjnych warunkach. Cena może być niższa od tych rynkowych nawet o 35%. Wszystko to za sprawą rządowego programu Mieszkanie Dla Rozwoju. Czy Nowy Sącz również może skorzystać z rządowych inwestycji? Okazuje się, że tak. Skarb Państwa posiada działkę w Nowym Sączu. – Na nieruchomości może powstać 167 mieszkań, Nowy Sącz może wystąpić z wnioskiem i uzyskać procentowy zwrot wartości inwestycji – mówi nowosądeczanin Tomasz Michałowski, dyrektor gabinetu w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii.

 

Czytaj również: Powstanie 900 mieszkań dla osób młodych! Dwie gminy z Sądecczyzny w rządowym projekcie SIM

 

W ramach funduszy z Banku Gospodarstwa Krajowego, istnieje możliwość uzyskania preferencyjnego kredytu z programu wspierania społecznego budownictwa czynszowego, kierowanego w szczególności do SIM. Ponadto gmina może połączyć finansowanie z grantem dla gminy z Funduszu Dopłat do 35% wartości inwestycji przez rozpoczęciem przedsięwzięcia inwestycyjno-budowlanego. Jedyna działka w Nowym Sączu, którą dysponuje Skarb Państwa i jednocześnie spełnia kryteria zabudowy jest 1,6 ha teren położony w okolicy ul. 29.Listopada. Działka przylega obecnie do terenów STBS.

Jest to jedyny grunt Skarbu Państwa możliwy do zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej na terenie Nowego Sącza, który spełnia kryteria założeń Narodowego Programu Mieszkaniowego – informuje Tomasz Michałowski, szef gabinetu politycznego w ministerstwie RPiT. – Analiza wykazów nieruchomości przekazywanych do Krajowego Zasobu Nieruchomości wykazała, że inne grunty Skarbu Państwa nie spełniają wystarczających kryteriów tj. niezbędnych zapisów planistycznych, geometrii oraz lokalizacji. W ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa, miasto Nowy Sącz może wystąpić z wnioskiem o wsparcie na objęcie udziałów w nowotworzonym SIM do 3 mln zł, a następnie do 10% wartości inwestycji. 

Działka Zasobu KZN – 126201_1.0096.1/33, powierzchnia 1,6 ha, przeznaczona w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego pod zabudowę mieszkaniową wielorodzinną
Na nieruchomości może powstać 167 mieszkań

 

Powyższą działką zainteresowanych jest więcej osób. Jak się okazuje wolontariusze Fundacji Nowe Kierunki chcą, aby w Nowym Sączu powstał nowy park. Ich zdaniem idealnym terenem do stworzenia takiego miejsca jest działka należąca do Skarbu Państwa, która jednocześnie nadaje się do powstania nowych mieszkań. W tej sprawie Zarząd Fundacji wystąpił już do Wojewody Małopolskiego oraz poinformował m.in. Prezydenta Nowego Sącza.

Nie mam operatu dendrologicznego do tej działki. Z wizji lokalnej wynika, że około 50 drzew ma większą wartość przyrodniczą, zaś pozostałe to są samosiejki. Jak zaznacza Michałowski jest to jedyna szansa dla Nowego Sącza, aby skorzystać z rządowego programu wsparcia budownictwa mieszkaniowego. – Bardzo doceniam działalność Fundacji Nowe Kierunki, tym niemniej jednak z tą inicjatywą zgodzić się nie mogę. Mamy okazję dla 167 rodzin, tych o mniejszej zamożności portfela wybudować mieszkania, na niezwykle preferencyjnych zasadach. Możemy na ten cel pozyskać kilka milionów złotych. Musimy się spieszyć, bo zainteresowanie samorządów tym projektem jest tak duże, że wkrótce środki mogą zostać wyczerpane. Będę apelował do prezydenta Handzla i Wojewody Małopolskiego o nie popieranie inicjatywy, która zahamuje rozwój Nowego Sącza.

Najważniejsze założenia Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych

  • Na realizację inwestycji mieszkaniowej z SIM samorządy otrzymają dofinansowanie wynoszące do 35 proc. jej kosztów.
  • Powstanie Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych ma zwiększyć dostępność mieszkań na wynajem dla osób o umiarkowanych dochodach.
  • Na tworzenie nowych SIM-ów z udziałem gminy, samorząd będzie mógł otrzymać bezzwrotne wsparcie w wysokości 3 mln zł.
  • SIM-y mają być alternatywą dla tych, których nie stać na kredyt mieszkaniowy lub którzy nie chcą się wiązać tak długoletnim zobowiązaniem finansowym.
  • Lokatorom, którzy w ramach umowy partycypacji pokryją co najmniej 20% (25% w dużych miastach) kosztów budowy lokalu, SIM-y zapewnią możliwość dojścia do własności po 20-30 latach.
  • Społeczny Pakiet Mieszkaniowy jest już po pierwszym czytaniu w Sejmie i na etapie prac w komisjach sejmowych.

SIM – spółka budująca dostępne cenowo mieszkania na wynajem
Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa to nowa formuła obecnie funkcjonujących TBS-ów. Nowym rozwiązaniem jest model, w którym jednostka samorządu terytorialnego zakłada SIM z KZN. W tym wariancie KZN dysponuje gruntem Skarbu Państwa i wnosi go do spółki (SIM) w celu budowy na nim lokali mieszkalnych. Lokale mieszkalne będą przeznaczone dla określonej grupy najemców, którzy posiadają środki na regularne opłacanie czynszu, jednak ich dochody są na tyle ograniczone, że nie stać ich na zaciągnięcie kredytu hipotecznego na mieszkanie.

fot. pixabay.com

 

Komentarze Facebook
Zobacz również
2 Komentarze
  1. madzia pisze

    większośc z tych aż prawie 170 mieszkań przypadnie i tak cyganom czy patologii na marginesie z tamtego rejonu – która będzie wisiała kilka milionów za czynsze tak jak ma to miejsce obecnie więc super pomysł…

  2. keisyr pisze

    Brawo PiS !
    Brawo Tomasz Michałowski !
    Budować w Nowym Sączu bloki mieszkalne (wysokie) !
    W Nowym Sączu jest ogromne zapotrzebowanie na mieszkania !
    Nowy Sącz musi sie rozwijać !
    Fundacje Nowe Kierunki, która chce utworzyć w miejscu przyszłego osiedla mieszkaniowego park przepędzić na wieś. Tam będzie miała zielsko i chaszcze pod domem !

Zostaw odpowiedź