miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Szpagat strusia! [Felieton]

6 941

Ku niewyrażonemu żalowi naszych licznych wrogów chcemy rozwiać wszelkie wątpliwości o naszej przedwczesnej – choć przez wielu zapowiadanej – śmierci. Szlag nas jednak nie trafił, żyjemy. To dwutygodniowe milczenie musimy zrzucić z jednej strony na karb tego, że w naszym ukochanym mieście nic specjalnie twórczego, co nadawałoby się do komentowania nie nastąpiło. Z drugiej zaś, podobnie jak innych, przygniótł nas z lekka ciężar złych wiadomości będących wynikiem rozprzestrzeniającej się z każdym dniem coraz szybciej pandemii.

 

Czytaj również: Panie Handzel zima idzie… [Felieton]

 

Ale cóż, żyć trzeba i próbować trzeźwym okiem na otacząjący nas świat dalej spoglądać. Więc spoglądamy i ot, co widzimy.

Otóż widzimy, że miłościwie nam panujący prezydent wciąż brnie w kolejne otwarcia pięciu metrów drogi, dziewięciu metrów chodnika, zamiany następnego skrzyżowania w rondko i tym podobne duperele.

Naszym skromnym zdaniem powinien jednak w zdecydowanie większym stopniu swój światły umysł zaprzątnąć kwestią dużo istotniejszą, wręcz fundamentalną: w jaki sposób pomóc upadającej lokalnej gospodarce. W tym momencie mamy głównie na myśli dwie branże będące na skraju katastrofy: fitness i gastronomii. Inne samorządy lokalne już w tej chwili starają się wypracowywać formy wsparcia: zwolnienia z podatku od nieruchomości, umarzanie czynszów w lokalach komunalnych, rozkładanie zaległości na raty, tworzenie funduszy pożyczkowych.

Warto skorzystać z dobrych wzorców innych miast, a nie tylko patrzeć z uwielbieniem w lustro. Można by także np. namówić instytucje miejskie i spółki samorządowe do zamawiania posiłków na wynos dla swoich pracowników w lokalnych restauracjach. I posiłki te pracownikom przynajmniej częściowo refundować. Można by wykupić w klubach fitness, siłowniach, salonach SPA karnety dla tychże pracowników. Tak wiemy, że są one nieczynne w obecnej chwili. Ale co stoi na przeszkodzie, aby np. z funduszu socjalnego zaliczkowo karnety opłacić pracownikom teraz, umożliwiając zachowanie płynności finansowej branży, a możliwość ich wykorzystania określić w odpowiednich umowach na okres np. kolejnych 12 miesięcy po zniesieniu restrykcji. Można by, tylko trzeba by było pomyśleć (a z tym w ratuszu ciężko), no i przestać chować głowę w piasek, jak ten przysłowiowy struś.

Spoglądamy też i widzimy, że miłościwie nam panujący prezydent nijak nie potrafi się odnieść do politycznych i społecznych zawirowań, które ogarnęły nasz kraj po zeszłotygodniowym orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego. Marsze kobiet (także w Nowym Sączu), ścieranie się nie tylko policji z manifestantami, ale także poglądów, wypowiedzi, komentarzy. Ulica wrze, wrze Internet. A nasz ukochany przywódca milczy, jak zaklęty. Nie może się zdecydować, czy ważniejsze jest poparcie księdza prałata Jerzego Jurkiewicza (który do tej pory całym sercem i duszą jest oddany obecnemu lokatorowi ratusza) oraz części prawicy z posłem Piotrem Naimskim na czele, czy też wsparcie swojego naturalnego zaplecza w Radzie Miasta złożonego w dużej części z działaczy Platformy Obywatelskiej, którzy słowem i czynem opowiadają się po stronie manifestujących w „marszach parasolek” kobiet.

No i tak tkwi w tym szpagacie nasz prezydent, nie mogąc podjąć decyzji, w którą stronę ruszyć. Kalkuluje, myśli, przelicza. A pozycja bynajmniej niewygodna, a przy dłuższym w niej przebywaniu można sobie rozerwać pewną drogocenna część ciała. Oczywiście jeśli się ją tylko posiada…

Dr Hyde & Mr Jekyll
fot. pixabay.com

 

Komentarze Facebook
Zobacz również
6 Komentarze
 1. keisyr pisze

  Szanowna Redakcjo,
  Co ten Handzel zrobił z ulicą Barską w Nowym Sączu to jest przestępstwo !
  Rozwalił niedawno zbudowane i przepustowe skrzyżowanie z sygnalizacja świetlną Barska-Broniewskiego i zastąpił je ciasnym minirondkiem o jednym pasie ruchu ! W ten sposób Handzel zablokował ruch pojazdów na głównej arterii wlotowej do miasta ! W obrębie minirond na ulicy Barskiej nie ma możliwości utworzenia korytarzy życia !
  Dlaczego nie interweniuje PiS i Pani Mularczyk ? Gdzie jest policja ?
  Handzel to dziad. On nie ma pieniędzy na konserwację sygnalizacji świetlnej ! Stąd buduje najtańsze minironda o jednym pasie ruchu !
  Dlaczego jeszcze ten dziad jest w Ratuszu ?

 2. Łukasz pisze

  a może zajmij sie autorku tego scierwa czemu duduś przez tydzień milczał? “pierwsza” dama? też liczyli ? mają sie wypowiadać jak upośledzony kaczynski ? swoja drogą twój imiennik bohater książki Dr Hyde & Mr Jekyll ma rozdwojenie jaźni i nadaje się do psychiatry co wytłumacza wszystkie felietony dobitnie 😉

 3. keisyr pisze

  Dziad Handzel chce zlikwidować Małą Galerię w Nowym Sączu !
  Dziad Handzel likwiduje Akademię Sandecja, przekształcając ją w fundację ! (wiadomo jak to jest z fundacjami)
  Starówka Nowego Sącza wymarła ! Co drugi sklep ma szyby oklejone szarym papierem !
  W centrum miasta pełno jest ruder !
  Przystanki komunikacji miejskiej w Nowym Sączu z rozbitymi szybami lub bez szyb !
  Budownictwo wielorodzinne w mieście praktycznie nie istnieje ! (blokowani są developerzy chcący stawiać bloki)
  Miasto za sprawa Iwańca zarażone jest nietoperzami ! Nietoperze to nosiciele śmierci, roznoszą wirusy Sars CoV !
  Basen nad Łubinką wielkości sadzawki !
  W Nowym Sączu nie buduje sie wysokich budynków. Miasto wygląda jak kurnik !
  Handzel zlikwidował cały sport w Nowym Sączu na poziomie seniorów ! Dziad wyciął piłke ręczną, siatkową, koszykówkę, szachy, kajaki !
  Dziad Handzel nie wybudował żadnej nowej drogi, mostu, wiaduktu, przejścia podziemnego i naziemnego !
  Dziad Handzel nie poszerzył o ani jeden pas ruchu drogi wlotowe do Nowego Sącza !
  itd.
  Ratujmy Nowy Sącz ! Usuńmy dziada z Ratusza !

  1. Łucja pisze

   przedawkowałaś koleżanko

 4. keisyr pisze

  Dziad Handzel chce zlikwidować Małą Galerię w Nowym Sączu !
  Dziad Handzel likwiduje Akademię Sandecja, przekształcając ją w fundację ! (wiadomo jak to jest z fundacjami)
  Ratujmy Nowy Sącz ! Usuńmy dziada z Ratusza !

 5. Marcin pisze

  haha jak handze odwołał festiwal Nowym Sączu to napisałeś o tym swój pseudofelieton xd . Jak morawiecki we wtorek mówi że cmentarze bedą otwarte a w piątek o 16 je zamyka to ty nie widzisz problemu haha tylko pisowiec tak potrafi. zawęża horyzont według potrzeb.. i faktycznie poczytaj sobie co oznacza twój nick bo samozaoranie sięga zenitu teraz xd nie wszystko co brzmi mądrze – (jak twój podpis) – takie jest 😉

Zostaw odpowiedź